Stosowanie kosztów uzyskania przychodów 50% jest coraz bardziej popularne wśród pracodawców, między innymi z branży IT. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na obniżenie zaliczek na PIT potrącanych od wynagrodzeń pracownika, a w rezultacie wypłatę wyższych wynagrodzeń.
Kategoria: Publikacje
Ewidencja IP Box – można ją odtworzyć
Wyroki sądów administracyjnych potwierdzają, że można odtworzyć ewidencję na potrzeby IP Box. To dobra informacja m.in. dla programistów, którzy w latach 2019-2021 korzystali z opodatkowania swoich dochodów na zasadach ogólnych, ale dotąd nie rozliczyli IP Box i nie opodatkowali swoich dochodów według stawki 5%.
Nowelizacja KSH – holding spółek
Z dniem 13 października 2022 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która wprowadzi szereg nowych rozwiązań w zakresie funkcjonowania spółek kapitałowych. Warto już teraz zapoznać się ze zmianami oraz odpowiednio się do nich przygotować. Wprowadzona ma zostać m.in. tzw. grupa spółek, określana również jako holding spółek.
Polski Ład 2.0, czyli zmiany w PIT oraz składce zdrowotnej
Sejm uchwalił ustawę, która ma naprawić Polski Ład i sprawić, że opodatkowanie dochodów osób fizycznych będzie bardziej korzystne niż dotychczas. Nowelizacja m.in. obniża podstawową stawkę PIT do 12% oraz wprowadza możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez podatników korzystających ze stawki liniowej.
Ustawa o obronie ojczyzny a prawo pracy
Z dniem 23 kwietnia 2022 r. zaczęła obowiązywać ustawa o obronie ojczyzny, która w kontekście agresji rosyjskiej na Ukrainę nabrała szczególnego znaczenia. Zawiera ona m.in. regulacje związane z uprawnieniami i obowiązkami pracowników, których obejmuje obowiązek stawienia się na wezwanie organów wojskowych.
Darowizny na rzecz obywateli Ukrainy z podwójną korzyścią
W ramach nowelizacji specustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy, planowane są zmiany w ustawie o PIT. Pozwolą one na odliczanie darowizn od przychodu lub dochodu również wtedy, gdy koszty ich wytworzenia lub cenę nabycia podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.
Rezydencja podatkowa obywatela Ukrainy – wystarczy oświadczenie
W związku z wątpliwościami dotyczącymi ustalania przez płatników rezydencji podatkowej obywateli Ukrainy, Ministerstwo Finansów wydało komunikat w tej sprawie. Zgodnie z jego treścią, pracownik może potwierdzić rezydencję składając oświadczenie. Analogiczną propozycję zawiera nowelizacja specustawy.
Ważny wyrok w sprawie VAT na suplementy diety
Miło nam poinformować o sukcesie naszej Kancelarii w sprawie VAT. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wydał ważny wyrok dotyczący skargi na wiążącą informację stawkową w sprawie pozycji Nomenklatury scalonej (CN) oraz stawki VAT dla suplementu diety opartego na ekstrakcie. Sąd zwrócił uwagę, że przy klasyfikacji towaru trzeba mieć na uwadze obiektywne właściwości towaru.
Świadczenia pieniężne i niepieniężne – specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy
W serii artykułów związanych z wejściem w życie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przedstawiamy procedury obejmujące m.in. pobyt i pracę na terytorium RP, wsparcie finansowe, świadczenia socjalne czy opiekę medyczną dla obywateli Ukrainy. W niniejszym artykule szerzej przedstawiamy założenia dotyczące wsparcia finansowego i świadczeń socjalnych przysługujących na mocy ustawy Ukraińcom.
Pobyt i praca w Polsce – specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy
W dniu 12 marca 2022 r. weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jest to szczególne rozwiązanie, mające na celu jak najskuteczniejszą pomoc obywatelom Ukrainy, uciekającym z kraju ogarniętego wojną. W serii artykułów przedstawimy wprowadzone na mocy ustawy procedury obejmujące m.in. wsparcie finansowe, opiekę medyczną oraz łatwiejszą legalizację pobytu Ukraińców na terytorium RP.