Stosowanie kosztów uzyskania przychodów 50% jest coraz bardziej popularne wśród pracodawców, między innymi z branży IT. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na obniżenie zaliczek na PIT potrącanych od wynagrodzeń pracownika, a w rezultacie wypłatę wyższych wynagrodzeń.
Kategoria: Podatki
Ewidencja IP Box – można ją odtworzyć
Wyroki sądów administracyjnych potwierdzają, że można odtworzyć ewidencję na potrzeby IP Box. To dobra informacja m.in. dla programistów, którzy w latach 2019-2021 korzystali z opodatkowania swoich dochodów na zasadach ogólnych, ale dotąd nie rozliczyli IP Box i nie opodatkowali swoich dochodów według stawki 5%.
Polski Ład 2.0, czyli zmiany w PIT oraz składce zdrowotnej
Sejm uchwalił ustawę, która ma naprawić Polski Ład i sprawić, że opodatkowanie dochodów osób fizycznych będzie bardziej korzystne niż dotychczas. Nowelizacja m.in. obniża podstawową stawkę PIT do 12% oraz wprowadza możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej przez podatników korzystających ze stawki liniowej.
Darowizny na rzecz obywateli Ukrainy z podwójną korzyścią
W ramach nowelizacji specustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy, planowane są zmiany w ustawie o PIT. Pozwolą one na odliczanie darowizn od przychodu lub dochodu również wtedy, gdy koszty ich wytworzenia lub cenę nabycia podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.
Rezydencja podatkowa obywatela Ukrainy – wystarczy oświadczenie
W związku z wątpliwościami dotyczącymi ustalania przez płatników rezydencji podatkowej obywateli Ukrainy, Ministerstwo Finansów wydało komunikat w tej sprawie. Zgodnie z jego treścią, pracownik może potwierdzić rezydencję składając oświadczenie. Analogiczną propozycję zawiera nowelizacja specustawy.
Ważny wyrok w sprawie VAT na suplementy diety
Miło nam poinformować o sukcesie naszej Kancelarii w sprawie VAT. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wydał ważny wyrok dotyczący skargi na wiążącą informację stawkową w sprawie pozycji Nomenklatury scalonej (CN) oraz stawki VAT dla suplementu diety opartego na ekstrakcie. Sąd zwrócił uwagę, że przy klasyfikacji towaru trzeba mieć na uwadze obiektywne właściwości towaru.
Obniżone stawki VAT na niektóre towary w 2022 r.
Z dniem 1 lutego 2022 r. weszły w życie przepisy tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, które obniżyły stawki VAT na niektóre towary, w tym m.in. na podstawowe produkty spożywcze, środki produkcji rolnej oraz nośniki energii.
SLIM VAT 3 – nowy pakiet zmian już wkrótce
Ministerstwo Finansów zaproponowało kolejny pakiet zmian w ustawie o VAT, mający na celu uproszczenie zasad rozliczania podatku. W ramach SLIM VAT 3 planowane jest m.in. uproszczenie fakturowania i korekt oraz zmniejszenie ilości formalności w obrocie międzynarodowym. Projekt zmian w tym zakresie trafił właśnie do prekonsultacji.
Ulga podatkowa na sponsoring (CSR)
W ramach Polskiego Ładu wprowadzono nową ulgę podatkową, która premiuje podmioty działające w sferze kultury, sportu, nauki i szkolnictwa wyższego. Pozwala ona na dodatkowe odliczenie wydatków na CSR. Według szacunków Ministerstwa Finansów, ulga na sponsoring umożliwi firmom zaoszczędzenie około 100 mln zł już w rozliczeniu za rok 2022.
Polski Ład w branży IT – ważne zmiany
Obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. zmiany w podatkach, wprowadzone przez Polski Ład, wpłyną na sytuację większości przedsiębiorców. Nie dla wszystkich jednak nowe przepisy muszą oznaczać wzrost obciążeń. Dotyczy to m.in. branży IT, w tym informatyków i programistów, dla których nowe regulacje przewidują kilka udogodnień.